Kā mēs katrs varam atbalstīt Ukrainu? Sekojot mūsu ukraiņu kolēģu aicinājumam, iesakām arī jums katram pašam vai kopā ar draugiem skatīties Ukrainas filmas! Iepazīstoties ar ukraiņu autoru stāstiem un vēstot tos tālāk, mēs neļaujam tiem izzust un tikt iznīcinātiem – arī tā ir pretestības forma agresora vēlmei iznīcināt brīvu valsti un tās cilvēkus. Lai vai kur šobrīd atrastos šo filmu veidotāji, tas, kas viņiem ir svarīgi viņu filmās, tagad ir svarīgi arī mums. Šo spēlfilmu un dokumentālā kino izlasi iesaka kinokritiķes Sonora Broka un Zane Balčus, bet ikviens no mums var komentāros papildināt kinodarbu sarakstu ar norādēm uz citām filmām.
Ukraiņu šerifi / Ukrainian Sheriffs / Українські шерифи
(dokumentālā filma, 2015, režisors Romans Bondarčuks)
Viktors un Volodja, kungi jau gados, dzīvo Ukrainas dienvidos, viņu ikdiena ir piepildīta ar sadzīviskiem un aizraujošiem notikumiem – kā, piemēram, atrisināt noziegumu un noskaidrot, kurš nozadzis divas pīles. Fonā ikdienišķajiem notikumiem, kas atainoti ar sirsnīgu humoru, neuzkrītoši risinās arī politiskie notikumi – piemēram, ciema vīriešu iesaukšana armijā, sākoties 2014. gada karam ar Krieviju.
Šis ir viens no Latvijas studijas VFS Films starptautiskās sadarbības projektiem; producents Uldis Cekulis pirmajās kara dienās sazvanījies ar filmas varoņiem un uzzinājis, ka šobrīd 20 km no šerifu ciema atrodas frontes līnija un abi vīri joprojām ir ierindā – tagad viņi sargā ciema mājas no marodieriem.
Filma pieejama bez maksas kinofestivāla IDFA mājaslapā ŠEIT.
Atlantīda / Atlantis / Атлантида
(spēlfilma, 2019, režisors Valentīns Vasjanovičs)
Nākotnes vīzija Ukrainā – kareivis, kurš cieš no posttraumatiskā stresa sindroma, un jauna brīvprātīgā palīdze veic neapskaužamu uzdevumu – apceļo kauju noārdīto zemi, dubļu un lupatu bedrēs meklējot kaujās kritušo mirstīgās atliekas. Satricinošā filma ar neprofesionāliem tēlotājiem ir vārdos askētiska, bet ietilpīgi vēsta caur vērienīgajām, distopiskajām ainavām; šis bija Ukrainas pieteikums Oskara nominācijai un saņēma balvu Venēcijas kinofestivāla sadaļā Horizonti.
Filma pieejama ŠEIT.
Neredzamie ievainojumi / No Obvious Signs / Явних проявів немає
(dokumentālā filma, 2018, Ukraina, režisore Alīna Gorlova)
Filmas galvenā varone, Ukrainas armijas majore Oksana cieš no posttraumatiskā stresa sindroma. Kara laikā viņai bijis jātiek galā ar daudziem sarežģītiem pienākumiem – tai skaitā jāziņo bojā gājušo kareivju ģimenēm par zaudējumu. Atgriežoties mājās pēc aktīvā dienesta, pārdzīvojumi kļūst nepanesami. Filma ļauj sekot līdzi Oksanai rehabilitācijas kursa laikā, kurā tiek dziedēti ar aci nesaskatāmie ievainojumi.
Alīna Gorlova ir viena no ukraiņu jaunās paaudzes dokumentālistēm, jau ieguvusi atzinību starptautiskos festivālos; martā kinofestivālā ArtDocFest / Riga tiks izrādīta viņas filma Šis lietus nekad nebeigsies / This Rain Will Never Stop (2020).
Filma Neredzamie ievainojumi pieejama vietnē Dafilms.com
Cilts / The Tribe / Плем’я
(spēlfilma, 2014, režisors Miroslavs Slabošpitskis)
Tajā gadā, kad Eiropas Kinoakadēmijas ceremonija notika Rīgā, European Discovery balvu saņēma filma Cilts, bezvārdu mīlas stāsts, kurš norisinās vietā, tālā no jelkādām maiguma izpausmēm, – īpašā internātskolā, kur audzēkņi kā zvērēni cīnās par varu. Saziņa filmā notiek zīmju valodā, noārdot naratīva slāņus, ko parasti sagaidām no dialogiem.
Filma pieejama ŠEIT.
Mājas spēles / Home Games
(dokumentālā filma, 2018, režisore Alisa Kovalenko)
Alīnai ir 20 gadu, viņa ir talantīga futboliste. Nodoties profesionālai izaugsmei Alīnai ir sarežģīti – ne vecāki, ne vecvecāki nespēj pienācīgi uzturēt ģimeni, tādēļ tieši Alīnai nākas uzņemties atbildību par jaunāko māsu un brāli, vēl jo vairāk pēc tam, kad nomirst meitenes māte. Spītējot skarbajiem apstākļiem, Alīna ir gatava gan parūpēties par saviem tuviniekiem, gan par sevi.
Mājas spēles ir pirmā ukraiņu autoru veidotā dokumentālā filma, kas nonākusi platformā Netflix.com.
Pirms diviem gadiem dibinātajā ukraiņu filmu straumēšanas vietnē Takflix.com ievietota un tiek papildināta ukraiņu filmu izlase (ar angļu subtitriem).
Manas domas ir klusas / My Thoughts Are Silent / Мої думки тихі
(spēlfilma, 2019, režisors Antonio Lukičs)
Ukraiņu filmu izlases šķietami komiskākais zibsnis. Jaunais skaņu inženieris Vadims, kurš pats atgādina neveiklu, garkājainu putnu, apņēmies ierakstīt retas pīles riesta dziesmu – tā varētu būt viņa biļete uz karjeru videospēļu industrijā Kanādā. Kad viņam uzdevumā pievienojas mamma, kas strādā kā taksometra vadītāja, nekas vairs nenotiek pēc plāna. Mamma cer atrast mīlestību, Vadims – pīli ar neparasti violetiem spārnu galiem, bet vietējā policija – spiegu, kurš iestidzis purvā. Šo filmu ar īpašo balvu izcēla Karlovi Varu konkursa East of West žūrija.
Filma pieejama ŠEIT.
Redakcijas piezīme: filmu saites pārbaudītas un aktualizētas 2022. gada 31. decembrī.