KINO Raksti

160 filmas par māksliniekiem

29.12.2015

Viens no 2015. gada taustāmiem un publikai pieejamiem jaunumiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir filmu kolekcija, kas šogad sākta veidot ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu - vizuālajai mākslai un arhitektūrai veltītas ārzemju dokumentālās filmas.

Jautājums, kā filmēt personību, ir tikpat vecs, cik vecs ir kino. Katrs autors meklē savu atbildi, jo formulas nav. Atklāt cilvēku caur viņa radīšanas procesu (Ilmārs Blumbergs: “Es nemiršu”), rādīt cilvēka jaunrades, idejas tapšanas ceļu (Olafa Okonova "Darbnīca laukos" ar Edvardu Grūbi un Intu Celmiņu),  portretēt caur vēsturisku atmiņu, filozofisku vēstījumu (Sergejs Eizenšteins un Jesaja Berlins Dāvja Sīmaņa filmā “Escaping Riga”),  atvērt personību atklātā sarunā (konjaka pudele Rolanda Kalniņa “Sarunā ar karalieni” Viju Artmani), mēģināt varoni identificēt ar viņa darbiem (Dāvja Sīmaņa "Pēdējā tempļa hronika" un Gunārs Birkerts), varoņi un tēli radoša cilvēka dzīvē (viens režisors Oļģerts Kroders un četri Hamleti Kristas Burānes un Mārtiņa Eihes “Piektajā Hamletā”). Stāstot par laiku un personību laikā, dokumentalitāte ar teatrāliem spēles elementiem kombinēta Ilonas Brūveres filmā par Veru Muhinu (“Versija Vera”) un Pētera Krilova filmā par Gustavu Kluci (“Klucis – nepareizais latvietis”).

No Botičelli līdz Vorholam

Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu 2015. gadā LNB uzsāka veidot jaunu vizuālajai mākslai un arhitektūrai veltītu ārzemju dokumentālo filmu kolekciju, kurā šobrīd atrodamas jau 160 filmas (DVD) par māksliniekiem. To vidū ir britu filmu producentu un veidotāju "Illumination" dokumentālās un izglītojošās filmas par mākslu – populārā sērija "the EYE" par pazīstamiem, starptautisku atzinību ieguvušiem mūsdienu māksliniekiem; filmas, kas dokumentē Nacionālās galerijas Londonā un Tate muzeja lielās retrospektīvās izstādes (piemēram, "Vermeer and Music", "Turner at Tate" u.c.); kanālam "ARTE" producētās filmas par arhitektūru; 24 programmu sērijas par laikmetīgo mākslu, kurās 100 mūsdienu mākslinieki stāsta par savu mākslu un radošo procesu (vienā no filmām arī ASV dzīvojošā latviešu izcelsmes māksliniece Vija Celmiņa).

Kolekcijā ir arī vācu mūzikas un mākslas audiovizuālo materiālu izdevēja "Arthaus Musik" filmas par izciliem pagātnes un mūsdienu māksliniekiem, kā arī vairākas festivālu nominācijas un apbalvojumus ieguvušas filmas.

Kolekcijā apskatāma amerikāņu filmu veidotāja, scenārista un gleznotāja Bena Makfērsona (Ben McPherson) filma par Bottičelli, kinodokumentālistu Deivida Tompsona (David Thompson) un Enas Tērneres (Ann Turner) filmas par Edgaru Degā, Donatello, Rafaelu un Žoržu Serā, kino meistaru Eilas Hešonas (Eila Hershon) un Roberto Gerras (Roberto Guerra) 1983. gada Monreālas dokumentālo filmu festivāla “Art Fifa” 1. godalgu ieguvusī filma par Frīdu Kalo, Adriana Mabena (Adrian Maben) filma par Renē Magritu, Berija Gevina (Barrie Gavin) un Rainera Morica (Reiner E. Moritz) filma par Kazimiru Maļeviču, Kima Evansa (Kim Evans) filmas par Marku Šagālu, Džeksonu Poloku un Endiju Vorholu un daudzas citas.

Radošs uzdevums

Var sacīt, ka filmas par mākslas vēsturi un mūsdienu māksliniekiem ir divi pavisam atšķirīgi žanri, kur pagātnes mākslinieka dzīves un daiļrades rekonstrukcija var tikt izspēlēta kā vēstures grāmatas nodaļa vai stāsts par mākslas darbu restaurāciju un likteņiem mūsdienās, savukārt, runājot par mūsdienu māksliniekiem, filma kā medijs ļauj parādīt aspektus, kurus nebūtu iespējams atspoguļot grāmatā – mākslinieka žestus un mīmiku, balss tembru, kā arī mākslas darbu tapšanas, ražošanas procesu. Filma izsmeļošāk nekā fotogrāfija spēj dokumentēt skulptūras, instalācijas, multimediju darbus.

Bez šaubām, lielākā daļa šo filmu tapušas ar mērķi izglītot un informēt, nevis radīt unikālus dokumentālā kino darbus. Taču pats izglītojošas filmas uzstādījums ir radošs uzdevums, ko iespējams atrisināt talantīgi vai garlaicīgi, atsvešināti vai personiski – 160 filmu klāsts dod lielisku ieskatu dažādo pieeju un stratēģiju amplitūdā.

Un teorija

Kontekstualizējot diskusiju par dokumentālas filmas māksliniecisko un izziņas vērtību, divi interviju krājumi ar dokumentālo filmu veidotājiem LNB Mākslas lasītavas krājumā.

Subjektiv: Sprechen über Film. Herausgegeben von der Pinakothek der Moderne und der Hochschule für Fernsehen und Film München. München: ET+K, Edition Text + Kritik, 2013.

Megan Cunningham. Art of the documentary: fifteen conversations with leading directors, cinematographers, editors, and producers.  Berkeley, Calif.: New Riders Publishing, 2014.

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!



Saistītie raksti



Atbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan vds sunucu al