KINO Raksti

Ceļa zīmes 2ANNU programmā

05.04.2023
Ceļa zīmes 2ANNU programmā
Kadrs no filmas "Aribada"

Šāgada starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS (7. –13. aprīlī) centrālā tēma ir „Ķermenis un miesa”. Vairāk nekā 100 filmu konkursa un fokusa programmās un īpašajos seansos. Domājot, ko no plašā filmu un notikumu klāsta izvēlēties, apmaldījos. Sāku prātot no citas pozīcijas – kuras filmas vai veselas programmas es ieteiktu savai draudzenei Lāsmai? Zinātkārs cilvēks. Ar nopietnu darbu. Kino patīk. Festivāli arī. Bet nevarētu teikt, ka gluži īsfilmās iesvaidīta. Lūk, daži impulsi jums un Lāsmai. Ceļvedī dominē animācija, Latvijas filmas un par sirmumu vēstošas īsfilmas.

Latvijas īsfilmas Baltijas programmās

Grēks būtu nepieminēt un vismaz kā festivāla minimumu neapsvērt noskatīties Baltijas īsfilmu konkursa programmas. No 18 filmām 7 ir latviešu autoru īsfilmas, dažu nosaukumi jau gozējušies Lielā Kristapa nomināciju sarakstos.
Programmā Tuvāk (K. Suns 8. aprīlī) iekļauta Jāzepa Podnieka eksperimentālā dokumentālā filma Laiks ir prom (2022), kas risina mūžīgos jautājumus par laika ritumu un atmiņas subjektivitāti, varonim nerimstoši meklējot vietu, kur neviens nekad nenomirst. Pats režisors arī iestājies kadrā, pa kādai ziedu stiebru cigaretei pakūpinot pļavā. Līdzīgi kā iepriekšējās Podnieka filmas Negaiss (2021) un Ragana (2021), arī Laiks ir prom skan kā pie ugunskura dzirdēta teiksma. 16mm graudainībā uzņemta filma, operatore – Marta Anspaka.

Tajā pašā programmā iekļauta arī Ķīnas Tabakas dokumentālā filma Sintēze (2022) par dzīves un mākslas partnerēm – keramiķēm Ingūnu Skuju un Melisu Breidenu (duets Skuja Braden). Turpat arī burvīgā Terēzes Talitas Rozenblates animācijas īsfilma On Line (2022) par dzīves līdzsvara meklējumiem, kad ceļš ir starp diviem mākoņgaliem nostiepta slackline elastīgā lenta. Filma velk paralēles ar ātro nepieciešamību pielāgoties dzīves sagādātajiem pārsteigumiem. Miglai izzūdot, izrādās, ka arī citi staigā pa virvēm un galvenā varone nav viena pati savā šaubu pilnajā ikdienā.

Šajā programmā vēlētos piešķirt savu simpātiju balvu filmai Ak, cik gan ērti / Oh So Convenient (rež. Red Huei Jen Hung, Taivāna / Igaunija, 2022). Bez liekiem sirdsapziņas pārmetumiem mazie plastilīna cilvēciņi aumaļām tecina krāna ūdeni un katru mazo veikala dārzeni liek atsevišķā plastmasas maisiņā. Mūsu saražotie atkritumi taču tik viegli noskalojas renstelē vai paši no sevis sakārtojas poligonos! Taivāniešu režisore, Igaunijas Mākslas akadēmijas absolvente, dažas bieži notekūdeņos un dabā nonākošās drazas (piemēram, pudeļu korķus un antibiotikas) izmanto kā rekvizītus. Mīlīga ironija par mūsu bezrūpību.

Kadrs no filmas "Ak, cik gan ērti / Oh So Convenient"

Ja vēl nav redzēts Pēteris no kinoteātra Auseklis, Gunārs no kinoteātra Baldone, Vija no kinoteātra Vidzeme un pats Jānis Ābele, apceļojot savas kino takas kopā ar operatoru Tomu Šķēli, tad kādā pierakstu blociņā jāpiezīmē, ka filma 81 metrs (2022) skatāma programmā Kino, tuksneši un citas vietas (K. Suns 9. aprīlī).

Trīs tālu un tuvu izskanējušas Latvijas filmas skatāmas programmā Mēģinām atkal (K. Suns 9. aprīlī). Indras Sproģes animācijas filma Kur manas atslēgas? (2022), kas izrādīta Kannu filmu tirgus īsfilmu sadaļā Cannes Court Métrage, stāsta par Laru, kura kā tāds apjucis Mīnotaurs ar svešām atslēgām cenšas atslēgt savas dzīves durvis. Vizuāli filma nošķir Laras apjukumu no apskaidrības, iesākumā ekrānu piepildot ar vibrējošiem un mānīgiem siluetiem, bet vēlāk, atkāpjoties klaustrofobiskajai atmosfērai un pelēcībai, filma iegūst matēriju un zeltainzilu krāsu.

Smieklu un nostalģijas viļņošanos zālē sola Sāc visu no jauna (2022) – Rūtas Znotiņas filma par Kaspara Znotiņa tēlotā varoņa centieniem iebīdīties rokmūzikas aprindās, sapņojot veidot mūzikas video grupai Līvi. Augstu komiskuma latiņu uzstāda arī Līvas Polkmanes filma Putekļu sūcēju pārdevējs (2022), daudzstāvu namu biezokņos un guļamrajonos vienkopus pulcējot krāšņu jancīgo personāžu svītu.

Baltijas īsfilmu konkursa programmas kuratore – Astra Zoldnere.
Programma Tuvāk, seanss 8. aprīlī 16:00, K. Suns.
Programma Kino, tuksneši un citas vietas, seanss 9. aprīlī 17:00, K. Suns.
Programma Mēģinām atkal!, seanss 9. aprīlī 19:00, K. Suns.

Animācijas DNS: Signes Baumanes retrospektīva

Šogad 2ANNU Industrijas dienas veltītas animācijai; programmā iekļauta rīta vingrošana ar fizioterapeiti, Īlo Pikova meistarklase un divas diskusijas – Izplatīšana un festivālu nozīme un Ķermeniskums un sensualitāte. Un Signes Baumanes īsfilmu retrospektīva. Protams, Baumanes seansiem īpašu reklāmu nevajag, tomēr atgādinājums nekaitēs. Programmā līdzās zināmajām Teat Beats of Sex epizodēm (2007, epizodes 1,2,3, 8,9, 10,11) arī senāki Baumanes darbi – Zobārsts (2005), Veterinārārsts (2007), Dzemdības (2009), Nataša (2000) un citi.
Simpātijas balva šoreiz vīra novārtā atstātajai Natašai, kura atklāj arvien jaunus veidus, kā mājsaimniecībā tik ļoti noderīgo putekļu sūcēju lietot radoši. Ja Roberts (lomā Ritvars Toms Logins) no jau minētās filmas Putekļu sūcēju pārdevējs reiz pieklauvētu pie Natašas dzīvokļa durvīm un piedāvātu kādu jaunākās paaudzes uzparikti, Natašai atliktu vien nopūsties: „Ak, puisīt!”

Programmas kuratore – Laima Graždanoviča.
Animācijas DNS: Signes Baumanes īsfilmu retrospektīva Ķermenis un miesa, seanss 13. aprīlī 17:00, K. Suns.
Plašāka Industrijas dienu Foruma programma ŠEIT.

Sirmums un viedums

„Brāli, piedod! Man jau 48 gadus stāv sagatavota kapavieta, bet es kā nemirstu, tā nemirstu,” skaudri noteic Vāko kungs filmā Vāko onkuļa sapnis / Uncle Vakho's Dream (rež. Džoanna Roja, Polija, 2022). Vāko jau gandrīz 50 gadus dzīvo absolūtā izolācijā no ārpasaules augstu, augstu kādā kalnu grēdas mājelē Gruzijā. Gadiem ilgi viņa atmiņu vajā kāds sen redzēts pravietisks sapnis, kura dēļ viņš sevi soda ar nošķirtību. Lodzas filmu skolas absolventes Džoannas Rojas (Roy) ļoti cilvēcīgā debijas dokumentālā īsfilma par vientuļu mūžu, kura caurumus aizpilda vainas apziņa un rūpes par kazām. Sirdsapziņas pārmetumu trimda Gruzijas karaliski skarbajās kalnu ainavās.
Starptautiskā īsfilmu konkursa programma Pēcdzīve, seanss 9. aprīlī 13:00, Kino Bize.

Kadrs no filmas "Onkuļa Vāko sapnis / Uncle Vakho's Dream"

Filma Dimants / The Diamond (rež. Vedrans Rupics, Zviedrija, 2022) atgādina, ka ir tāda Deila Kārnegi grāmata ar daudzsološu nosaukumu Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem. Zelta vērtē, iespējams, to tur arī šīs zviedru komēdijas varonis – sirmais kungs Stefans. Par visām varītēm viņš vēlas iegūt draugus, bet uz lūpas uzmetusies herpe, un viņa runasveids ir maķenīt stīvs. Domājot, ka labāks mantiskais stāvoklis varētu piesaistīt draugus, Stefans savervē kabatas lieluma vīriņu, kas varētu aizsniegties līdz mežā bedrē ieraktam dimantam. Stefans ir attāla versija par seriāla Ofiss klerku Dvaitu pensijas vecumā, viņam pareizajās proporcijās piemīt latviešu skatītāja mentalitātei tik ļoti labi saprotamā sociālās neveiklības sajūta.
Starptautiskā īsfilmu konkursa programma Vai šī sistēma strādā?, kuratore Laima Graždanoviča, seanss 10. aprīlī 19:00, Kino Bize.

Paralēli pievēršu jūsu (un Lāsmas) uzmanību faktam, ka šveiciešu izcelsmes kino un teātra pedagogs un mākslinieks Rons Rosenbergs atlasījis pilnasinīgu filmu programmu Seniori: Nāc, tuvāk, lūdzu!, kas aicina ar citām acīm domāt par novecošanas tematiku. Seanss 10. aprīlī 12:00, Kino Bize.

Improvizēti apzinātai izvēlei 

Tādas vienmēr ir. Kāda programma, kurai labāk īpaši nesagatavoties, bet vienkārši ļauties. Festivāli nereti nezina, ko iesākt ar filmām, kuru hronometrāža balansē pa vidu īsfilmai un pilnmetrāžas filmai, bet 2ANNĀS daudzsološas ir visas trīs vidēja garuma filmu programmas. Vissiltāk aicinu iepazīties ar žanros un tematos daudzveidīgo Privātais ir politisks. Trīs filmas izvadās pa garu un transfutūristu apdzīvotiem Kolumbijas džungļiem (filma Aribada), ļaus satikt pandēmijas un traģēdijas satuvinātu māti un meitu (dokumentālā filma Ptitsa) un visbeidzot aizvedīs pie putekļiem un feminisma viļņiem 70. gadu Londonā (animācijas filma Redzes limitācijas).

Programmas kuratore – Dace Čaure.
Konkursa programma Privātais ir politisks, seanss 10. aprīlī 17:30, Kino Bize.

Atriebe Putinam

Džokers pagrūž Putina seju pietiekami stipri, lai tā atdurtos pret nospriegotu zīmuli. Putins nosmok, aizrijoties ar ukraiņu boršču, – viņa ēdienkartē jau pabijusi Moldova, Gruzija, Donbass un Sīrija, bet pie vienotās Ukrainas Putins beidzot noliek karoti. Filmā Putler Kaput! (idejas autors Mikita Liskovs, Ukraina, 2022) amizantos veidos vispasaules animācijas režisori un režisores nogalina despotu. Animācijas tehnikas un nāves scenāriji – dažnedažādākie. Ja jums ir ienaidnieki, šī filma būs kā rokasgrāmata atriebības plānošanai. Lāsmai arī aptrūkušās idejas.

Kadrs no filmas "Putler Kaput!"

Programmas kuratores – Olga Gusiatinska un Saša Prokopenko (Kijivas Starptautiskais īsfilmu festivāls).
Fokusa programma Karš (un tā) pārvarēšanas mehānismi, seanss 7. aprīlī 20:00, Kino Bize.

Nebēdnīgā animācija

Atļaušos apvienot Astras Zoldneres un Annas Začas sastādītās fokusa programmas Sieviešu skatiens un Ķermenis animācijā, atrodot tajās vienojošas stīgas.
Animācijas īsfilmā Tramvajs / Tram (rež. Mikaēla Pavlatova, Francija, Čehija, 2012)  tramvaja konduktore ļauj vaļu savām nevaldāmajām fantāzijām. Kā izrādās, rīta maršrutu vienādi ģērbtie pasažieri, rutīna un biļešu kompostrēšanas automāts var būt ļoti sensuāli un tramvaja ritmiskā slīdēšana pa vecpilsētas bruģi var pavisam sajaukt galvu. Programmā Sieviešu skatiens iekļauta ne viena vien dzirksteļojoša 18+ filma.

Arī Annas Začas veidotā programma Ķermenis animācijā ir kā dzintaru virtene. Filmas Body Beautiful (rež. Džoanna Kvinna, Lielbritānija, 1991) kadrs varbūt jau šķiet kaut kur redzēts. Tā ir daļa no antoloģijas par rūpnīcā strādājošo Berilu, kurai neliek mieru darbu uzraugs, mačo Vincs.
Tālāk – Tavs vārds celulītā / Your Name in Cellulite (rež. Geila Nūnana, Kanāda, 1995) piebalso Berilas uzskatiem par veselīgu ķermeņa uztveri, spītējot sabiedrības un skaistuma industrijas tiražētajiem standartiem. Zača programmā iekļāvusi arī Igaunijas animācijas meistara Īlo Pikova īsfilmu Ķermeņa atmiņa / Body Memory (2011), kurā režisors uzdod jautājumus par ķermeņa spēju akumulēt paaudzēs nodotas atmiņas un traumas – no daudzajiem līdzīgajiem kamoliņcilvēciņiem laužas ārā pagātnes pēdas. Turpat arī datoranimācijas filma Atmugurisks lēciens / Backflip (rež. Ņikita Diakūrs, Francija, 2022) – filma par avatāru, kurš visādi cenšas izdarīt nemaz ne tik vienkāršo atmugurisko lēcienu. Sasmīdināja Klermonferānas publiku. Tas jau ir daudz.

Fokusa programma Sieviešu skatiens, seanss 7. aprīlī 18:00, Kino Bize.
Fokusa programma Ķermenis animācijā, seanss 12. aprīlī 17:30, K. Suns.

Kadrs no filmas "Tramvajs / Tram"

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!Saistītie rakstiAtbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan