KINO Raksti

Dokumentālais kino 4. maijā

29.04.2023
Dokumentālais kino 4. maijā

Tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons, ko Nacionālais Kino centrs rīko kinoteātrī „Splendid Palace”, šogad ļoti konceptuāli pievēršas dokumentālajam kino, īpaši Mazās zāles seansos, kur atrodamas piecas jaunas, bet jau augstu novērtētas dokumentālās filmas, katra savā laikā arī Kino Rakstos recenzēta.


ZEMNIEKI

(2022, režisors Ivars Seleckis, studija Mistrus Media)

Nofilmēt, lai būtu bijis. ZANE BALČUS (5.10.2022.)
“…vienlaikus tas ir arī filmas režisora autobiogrāfisks stāsts. Lauki saistās ar režisora bērnību, ar izturību, ar sarežģītu laiku un cilvēkiem, kas dzīvo laukos, un šo sakarību tieši ilustrē vairākas filmas epizodes. Detaļas iedod plašāku kontekstu arī filmai Zemnieki kā Latvijas lauku tematikas cikla ceturtajai filmai, arī pats Ivars Seleckis stāstā pieskaras citām lauku tetraloģijas filmām, atsaucoties uz kādu varoni vai situāciju, iezīmējot kādu pārmaiņu brīdi, kas pamudināja veidot filmu vai ieviesa būtiskas izmaiņas lauku cilvēku dzīvēs ”
Lasiet ŠEIT 

Ivara Selecka “zemnieku filmas”. Rūpju un cerību lauki. AGRIS REDOVIČS (2.10.2022.)
“Tā jau ir – mums, pilsētniekiem, kas par lauku dzīvi neko daudz nejēdz, Ivara Selecka filmas rāda jaunatklātu pasauli.”
Lasiet ŠEIT 

Kadrs no Ivara Selecka filmas "Zemnieki" (2022)


HEKABES JAUTĀJUMS

(2022, režisori Pēteris Krilovs un Iveta Budreviča, studija VFS Films)

Pieskarties traģēdijai. KRISTA BURĀNE (7.06.2022.)
“Filma stāsta par tiem, kuri savu spēku robežās mēģina saprast citus un palīdz tiem pašos grūtākajos dzīves brīžos, tā ir apliecinošs dokuments cilvēcībai, izturībai, iejūtībai, drosmei, pacietībai, darbam citu labā. Un tādu nekad nevar būt par daudz. Īpaši šobrīd, kad filmas skatītājs katru dienu ir spiests redzēt ārkārtīgas necilvēcības un nežēlastības pierādījumus karā.”
Lasiet ŠEIT

Hekabes slazdi.  INGA PĒRKONE (31.05.2022.)
“Filma sākas ar Krilova atmiņām par kādu senu, nepatīkamu sapni, kas viņam licis apšaubīt pašam savas empātijas spējas. „Vai tiešām ir tik grūti saprast otru cilvēku?”, atceroties sapni, domājis Krilovs.”
Lasiet ŠEIT.  


SVĀRSTĪBAS

(2022, režisore Kristīne Briede, studijas Rucka Art Foundation, Baltic Balkan Productions)

Pēc viņu noteikumiem. ILZE JANSONE (18.02.2023.)
Svārstības būtu jāuztver nevis kā filma par sieviešu ordināciju, bet gan kā iespēja ar skatītāju sarunāties trim sievietēm, kas aicinātas uz kalpošanu un mēģina to īstenot pasaulē, kurā, kā precīzi norāda mācītājs vīrietis, “tā tas ir. Pēc mūsu noteikumiem.” (..) Vai būtu pieņemami, ja, piemēram, arī ārstēm vai skolotājām vienīgais noteikums, lai viņas varētu strādāt pēc sava aicinājuma, būtu – tikai vīriešu uzraudzībā?”
Lasiet ŠEIT.

Zem vienām debesīm. SANTA REMERE (1.03.2023.)
Svārstības nav ziņu sižets, bet gan dokumentālā filma, mākslas darbs, kurā sieviešu neordinēšanas jautājums ir tikai izejas punkts plašākam stāstam par cilvēku aicinājumu, attiecībām ar mūžību un savstarpējām attiecībām – to cik mīļi mēs cits citam darām pāri un cik tālu esam gatavi iet šajā “glītumā” (kā filmā mēdz teikt mācītājs Viesturs).”
Lasiet ŠEIT.

Kadrs no Kristīnes Briedes filmas "Svārstības" (2023)


MANA MĀTE – VALSTS

(2022, režisore Ieva Ozoliņa, studija FaFilma)

Atrast sevi un piederēt. ANNA ŽABICKA (3.03. 2022.)
“Filmā faktiski tiek paralēli attīstītas divas, savstarpēji ļoti cieši saistītas līnijas: radniecība starp bioloģiskām māsām, kuras atguvušas viena otru pēc ilgiem šķirti pavadītiem gadiem, un valsts loma šo un citu radniecisko saišu regulēšanā, ierobežošanā, sekmēšanā, šķelšanā un (pār)veidošanā.”
Lasiet ŠEIT.


TIKMĒR LUCAVSALĀ

(2022, režisore Elza Gauja, studija Riverbed)

Ak, neej, dēls, uz... kuru salu? MĀRTIŅŠ ENĢELIS (21.04.2022.)
“Rīga ir pārbagāta ar dažādām, daudziem pat nepamanāmām mikrokultūrām un dučiem atšķirīgu apkaimju, un ir patīkami redzēt, ka vismaz viena no tām ieguvusi savu īpašo atainojumu caur audiovizuālu autordarbu, nevis kārtējo ziņu sižetu.”
Lasiet ŠEIT.


Informācija par 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī Splendid PalaceŠEIT.

Dokumentālo filmu seansi Mazajā zālē:
Zemnieki – 4. maijā 13:00
Hekabes jautājums – 4. maijā 15:15
Svārstības – 4. maijā 16:45
Mana māte – valsts – 4. maijā 18:30
Tikmēr Lucavsalā – 4. maijā 20:30

Kadrs no Elzas Gaujas filmas "Tikmēr Lucavsalā" (2022)

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!Saistītie rakstiAtbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan