KINO Raksti

"Splendid Palace" jubileja, "Floridas projekts" un "Lady Bird"

14.04.2018

Šoreiz “Piejūras klimatā” – par aktuālo kino, divām brīnišķīgām filmām – Šona Beikera “Floridas projektu” un Gretas Gervigas “Lady Bird: Laiks lidot”. Un arī par to, kā kinoteātris “Splendid Palace” pošas sagaidīt 95. jubileju.

Šona Beikera filma “Floridas projekts” ir  reizē smieklīgs un smeldzīgs bērnības stāsts. Tā noteikti nav filma bērniem. Tās režisors Šons Beikers nāk no amerikāņu neatkarīgā kino scēnas, savas iepriekšējo filmu “Tangerine”/ “Manderīns”  filmēšanai viņš, piemēram, izmantoja IPhone, un filma guva panākumus Sandensas kinofestivālā.

“Man patīk dažādām marginālām grupām piešķirt konkrētu cilvēku vaibstus,” skaidro režisors Šons Beikers, un tas viņam padodas lieliski – organiski un bez moralizēšanas vai vērtējuma. Režisors atklāj, ka ideju filmai piespēlējis viņa scenārija līdzautors Kriss Bergošs. "Man vienmēr ļoti patikuši “Mazie palaidņi” – gan filma, gan komiksi. Tie ir stāstiņi par bērniem Lielās depresijas laikā. Šie bērni dzīvo nabadzībā, bet viņos ir bērnības enerģija un līksme, un stāsti tiek pasniegti ar humoru. Mēs ar Krisu sapratām, ka varam uztaisīt mūsdienu “Mazos palaidņus”. Iedvesmai skatījāmies arī daudz  filmu par bērniem un bērnību."

Publicitātes foto.

Filma “Lady Bird. Laiks lidot” ir Gretas Gervigas debija režijā. Tas ir autobiogrāfisks darbs – filmas darbība risinās Gretas Gervigas dzimtajā pilsētā Sakramento, un galvenās varones Kristīnes atveidotāja Šērša Ronana neapšaubāmi ir režisores "alter ego".

“Lady Bird” ir godīga, pašironiska un neizskaistināta sievietes tēla reprezentācija uz ekrāna, kuru veidojusi sieviete.

“Filmēšanas laikā iemācījos saprast, ka es to varu darīt, ka es varu režisēt," atzīst Greta Gerviga. "Daļēji var teikt, ka režiju apguvu, esot filmēšanas laukumā kā aktrise, mācījos no dažādiem režisoriem,  operatoriem; biju laimīga, ka viņi man palīdzēja saprast, kā viņi liek gaismas, kā – mikrofonus."

Filma “Lady Bird” ir ne tikai pieaugšanas stāsts, bet stāsts arī par mātes un meitas attiecībām –mīlošām; un vienlaikus komplicētām – pilnām ar savstarpēju cīņu un kritiku.

Visbeidzot, vēl viens kino notikums – šonedēļ senākais kinoteātris Baltijā "Splendid Palace" sāka savu ceļu uz 95. jubilejas svinībām decembrī, kuru tradicionāli atzīmē ar kādas skaistas filmas īpašu kinoseansu. Šogad tā  būs Čārlija Čaplina 1928. gadā uzņemtā mēmā kino zelta klasika – filmas “Cirks”  restaurētā kopija uz lielā kino ekrāna.

Bet tas vēl nav viss – Čaplina filmai īpaši rakstītu oriģinālmūziku, papildinātu ar improvizācijas elementiem, kino seansa laikā izpildīs tapers – pianists Vestards Šimkus.


Visi raidījumi vienuviet - Latvijas radio arhīvā

Raksta foto: Lauma Kalniņa

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!
Atbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan