Vasarīga tveice, pašironisks humors, atvēsināšanās kādas savādas villas aukstajā marmorā un dažādu paaudžu dzīvesstāsti un kaislības cauri laikmetiem. To visu var pieredzēt savām acīm, šovasar baudot filmu un seriālu izlasi, ko veido Purvīša balvas 2021. gada nominantu ieteikumi. Septītā Purvīša balvas izstāde, kurai nominētie mākslinieki un autorkolektīvi nodemonstrējuši izcilu sniegumu vizuālajā mākslā 2019. un 2020. gadā, apskatāma Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja galvenajā ēkā līdz 8. augustam.
Skuja Braden (Inguna Skuja un Melisa Breidena)
“Mēs ļoti izbaudījām Firefly Lane (2021) – platformas Netflix neseno seriāldrāmu, kas vēsta par divām sievietēm, sākot ar viņu bērnību 20. gadsimta 70. gados līdz pat pieaugušo dzīvei divtūkstošajos. Montāža saauž Tullijas un Keitas draudzību cauri pagātnei, tagadnei un nākotnei, ļaujot skatītājam palaist vaļā stingrus stāsta pavedienus un vienkārši baudīt varoņus atklājamies mainīgo kadru kaleidoskopā. Ir vienmēr atsvaidzinoši ekrānā pieredzēt stāstus par sievietēm un viņu draudzību, jo tādu ir tik maz.”
Seriālu iespējams noskatīties Netflix. Treileris
Valdis Celms
“Iesaku mākslinieciski augstvērtīgo zviedru seriālu Restorāns / Vår tid är nu (2017), ko šopavasar rādīja LTV. Ik pēc dažiem gadiem parādās jauna skatītāju paaudze, kas neko daudz nav dzirdējusi un redzējusi, tai vēsture atkal un atkal jāiepazīst no jauna. Restorāns rāda Zviedriju pēckara situācijā, un, lai arī zviedri karā nav piedalījušies, viņi tam savā veidā dzīvojuši līdzi. Stāsta centrā ir ģimenes uzņēmums-restorāns un triju paaudžu problēmas, cenšoties šo īpašumu pārvaldīt. Ir aizraujoši vērot, kā globālas idejas sasniedz katru no paaudzēm, kā filmas varoņi tiek vai netiek galā ar problēmām, kas viņus piemeklē.”
Seriāls pieejams LSM Replay. Treileris
Rasa un Raitis Šmiti
“Ikdienā, kad reizēm atliek laiks arī izklaidei, mēģinām atrast kaut ko skatāmu Netflix piedāvājumā. Bet ārpus tā pavasarī kopā ar mūsu Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta studentiem noskatījāmies lielisku Lizas Rovneres dokumentālo filmu Sisters with Transistors (2020). Brīnišķīgs kino par elektroniskās mūzikas pirmsākumiem un vairākām tā laika nozīmīgākajām sievietēm komponistēm.”
Filmu iespējams iznomāt Vimeo on Demand.
Kaspars Groševs
“Es šovasar visiem laikmetīgās mākslas, humora un vispār ideju cienītājiem ieteiktu noskatīties Džeimsa Akastera (James Acaster) šovu Repertuārs / Repertoire (2018). Tā ir stāvizrāžu sērija, kas sadalīta četrās iespēju robežās atšķirīgās epizodēs, kas arī konceptuāli savienojas. Akasters meistarīgi pinas aizvien jaunās un atjautīgās meta-lomās, sajaucot virzienus, kādos lobīt šo kārtaino pašironijas sīpolu vai Madlēnas kūku. Šķiet, nekas smalkāks, smieklīgāks un izturētāks jauno komiķu aprindās nav manīts.”
Izrāžu sēriju James Acaster: Repertoire var noskatīties Netflix. Treileris
Krista un Reinis Dzudzilo
“Šovasar vai jebkuru citu vasaru, vai ziemu, vai pavasari, vai rudeni atkal un atkal ir vērts skatītes Pērn Marienbādē / L'Année dernière à Marienbad (1961). Šī filma jeb poēzija kino lentē ir suģestējoša, vizuālu un saturisku dāvanu piepildīta. Jau vairāku gadu garumā mēs esam mērojuši šīs filmas skaistos gaiteņus, lai atgrieztos Marienbādē.”
Filma pieejama iznomāšanai Amazon Prime.
Amanda Ziemele
“Domājot par kino un vasaru, vērts noskatīties režisora Simona Stouna (Simon Stone) vēsturisko drāmu Izrakumi / The Dig (2021). Pati kopš bērnības esmu gribējusi izrakties cauri dažādiem slāņiem un noteikumiem, tāpēc iesaku šo filmu. Bet, domājot par klasiku, no atmiņas dzīlēm iznira Žana Lika Godāra jaunā viļņa filma Nicinājums / Le Mépris (1963). Filmas uzmanības centrā, protams, atrodas ne tikai Casa Malaparte, lai gan tā kļuva par asociatīvu iemeslu manai izvēlei – pirms pāris gadiem nejaušas sagadīšanās dēļ nonācu Kapri salā. Kāda aizputējuša veikala skatloga stūrī, ieraugot apbružātu pastkarti ar villas attēlu kā atgādinājumu, devāmies to meklēt (kājām, nevis no ūdens puses). Pa mājas jumtu todien skraidīja suns.”
Filmu Izrakumi / The Dig izrāda Netflix. Treileris
Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola
“Mākslinieku krīzes centrs iesaka LTV Kultūras ziņas, jo, lai gan centra darbinieki un klienti aizrautīgi seko baumām, vēsmām un dzērāju pļāpām, tomēr tikpat nozīmīgs mākslinieciskai ierosmei ir oficiālo ziņojumu klāsts.”
LTV Kultūras ziņas skaties te!
Purvīša balvas izstāde apskatāma Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā!